Dobre praktyki BHP: ewakuacja z kabiny żurawia
7 grudnia br. operator żurawia wieżowego zgłosił do przedstawiciela nadzoru budowy złe samopoczucie (m.in. brak sił i zawroty głowy), uniemożliwiające mu dalszą pracę. Po dotarciu do niego Kierownik Robót stwierdził, że operator jest przytomny i świadomy, natomiast nie jest w stanie samodzielnie opuścić kabiny żurawia. W związku tym podjęto w trybie natychmiastowym decyzję o wezwaniu służb ratowniczych, dzwoniąc pod numer alarmowy 112. Wstrzymano jednocześnie prace odbywające się w zasięgu pracy żurawia. Przedstawiciel dostawcy żurawia został powiadomiony o zdarzeniu, po czym przybył na miejsce i wezwał osobę z uprawnieniami w celu zabezpieczenia żurawia po ewakuacji. Do momentu przyjazdu straży pożarnej przedstawiciele nadzoru budowy zapewnili drożność dojazdu do terenu budowy oraz wyłączenie zasilania żurawia. Operator żurawia został zabrany do szpitala w celu wykonania badań.
Pracownicy budowy prawidłowo przeprowadzili zarówno ewakuację operatora żurawia, jak również zastosowali się do obowiązującego w Mostostalu Warszawa schematu komunikacji w przypadku wystąpienia sytuacji nieoczekiwanych.
Mostostal Warszawa jest członkiem-sygnatariuszem Porozumienia dla Bezpieczeństwa w Budownictwie – inicjatywy utworzonej w sierpniu 2010 r. przez siedmiu największych generalnych wykonawców w naszym kraju. Misją Porozumienia jest prowadzenie działań na rzecz podniesienia poziomu kultury bezpieczeństwa pracy w branży budowlanej, a celem wyeliminowanie wypadków śmiertelnych na polskich budowach.
Fot: MW.